Niedziela handlowa Luty 2019, Niedziela handlowa [Biedronka, Lidl, Kaufland, Tesco]

Zakupy są nie odłączną istotą naszego życia. Codziennie wydajmy nasze ciężko zarobione pieniądze na dobra materialne, które są nam potrzebne do życia. Od roku 2018 w Polsce został wprowadzony zakaz handlu w niektóre niedziele. Założeniem jest, aby do roku 2020 objąć tym zakazem większość z nich tj. wszystkie niedziele w miesiącu, chyba że przypada w nim Święto Wielkanocne lub Boże Narodzenie (grudzień), wtedy przed Wigilią zrobimy w dwie poprzedzające niedziele to Święto zakupy. Jednak często słyszę pytanie w sobotę: A jutro jest niedziela handlowa, czy nie? Kto skorzystał z tego ograniczenia, a kto stracił?

Zwolennikami tej ustawy mogą być pracownicy sklepów, którzy mają dodatkowy czas na wypoczynek. Czasami jednak się zastanawiam, czy jednak tak jest, gdyż pracując na umowę o pracę, musimy wypracować daną liczbę godzin roboczych, w miesiącu bez względu na dzień, to nas nie ominie. Zadowoleni także powinni być Chrześcijanie, którzy praktykują to, aby dzień święty święcić. Bardzo jednak dziwią mnie, kolejki pod sklepem w niedziele nie handlowe, szczególnie po alkohol, w prywatnych sklepach, gdzie właściciel może go otworzyć. Często widać tam osoby, które jadą do nich prosto z kościoła. Wtedy warto się zastanowić nad tym, czy taka postawa ma dobry sens. Zadowoleni z niedziel handlowych, na pewno są prywatni właściciele mniejszych sklepów – jednak czy aby na pewno? Dane za 2018 rok mówią co innego. To do nich wpadają całe pieniądze, które zostałyby prawdopodobnie wydane w innym większym dyskoncie, czy hipermarkecie. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy ustawa o niedzielach handlowych ma więcej plusów, czy minusów.

Kiedy zrobimy zakupy w niedzielę w miesiącu luty? Biedronka, Lidl, Kaufland, Tesco – otwarte jedynie w ostatnią niedzielę lutego tj. 24.02.2019. Zakupy w tych sklepach zrobisz właśnie w tę niedzielę.

W marcu będzie aż pięć niedziel, w tym cztery niedziele będą z zakazem handlu.