Jakim sposobem zacząć grać na giełdzie?

Bez zaprzeczania nowoczesna ekonomia nie byłaby tak prosta do obserwowania, gdyby nie giełda. Jak najbardziej większość krajów ma własne giełdy, jednak wolno śmiało oznajmić, że giełda jest globalna. Wartość surowców naturalnych wyrażana jest w skali makroekonomicznej dla wszelkich uczestników gry. A ponieważ niektóre przedsiębiorstwa zarejestrowane są na konkretnej giełdzie, to spadki na jednej nie muszą zawsze odciskać się piętnem na innej. Pomimo wszystko jest to publiczna gospodarka a kapitał nie ma narodowości, w szeregu przypadków Tobie sami inwestorzy mają swoje udziały w jednostce gospodarczej działającej na giełdzie w Nowym Jorku, Tokio i w Londynie. A to świadczy, że złe nastroje przenoszą się na wycofywanie kapitału ze wszystkich korporacji, w związku z tym traci się najczęściej równolegle. Gdy załamuje się amerykańska koniunktura giełdowa, wyniki tego widać na całym świecie. I to co jeszcze niedawno wydawało się największym ekonomicznym dokonaniem czasów dzisiaj może pogrążać na dno całe kraje. Giełda coraz częściej zaskakuje nawet najogromniejszych ekonomistów.

Na rynku giełdowym niezwykle łatwo jest się dzisiaj wzbogacić, nawet w ciągu jednej doby. Skutkiem tego tak dużo osób interesuje się dzisiaj giełdą oraz każdy, kto zarobi swój pierwszy milion na wolnym rynku, prawdopodobnie nie będzie chciał robić nic innego niż kupować akcje. A akacje to droga do przejmowania całych spółek, obejmowania zarządu w najporządniej zapowiadających się przedsiębiorstwach. Przejęcia nie zawsze są jednakże wynikiem polityki rozmów handlowych, gdzie właściciel firmy ma pełne prawo nie sprzedać swojej firmy.

Giełda pełna jest spółek, które są warte mniej niż tygodniowy przychód niejednego inwestora. Może w następstwie tego on, jeżeli tylko zapragnie, dokładnie wydrzeć jednostkę gospodarczą z rąk dotychczasowego właściciela. W pewnych sytuacjach proces ten zabiera wybitnie niemało energii i czasu, jest prawie niemożliwy do wykonania w przypadku firmy, której blisko 100 procent akcji należy do jednego człowieka. Jednakże w spółkach z wielkim zarządem podkupywanie powolne pakietów akcji oraz przejmowanie władzy jest łatwe i daje niesłychanie właściwe oraz widoczne efekty.