Gospodarka na świecie – zależności

Od wielu dziesiątek lat światowej sławi ekonomiści mieli okazały wpływ na życie całych krajów. Nowe koncepcje ekonomiczne, nareszcie konfirmacja się w przekonaniu o jedynej drodze z demokracją i wolnymi gospodarkami, handel międzynarodowym – to wszystko po kolei dochodziło do społeczeństw. Wspólnie ze zmianami oszczędnymi dokonywały się duże przełomy w podejściu ludzi do życia. Finalnie luksus życia podniósł się w wielu krajach oraz stworzyła się masowa kultura, powszechnie społeczeństwo kontrahentów, jacy zarabiają jedynie po to, aby wydawać. W ten sposób globalne firmy, giełdy światowe, waluty, zaczęły nabierać nowego znacznie, stały się wyznacznikiem istnienia lub przepadnięcia kraju. W ciągu jednego tygodnia dojść może wprost do bankructwa całego kraju, jakiego ludzie nie będą mieli innego wyjścia, jak zacząć protesty na ulicach stolicy. Taki obrazek donoszą środki masowego przekazu z coraz bogatszych krajów, co jest niewątpliwym sygnałem, że ekonomia będzie miała jeszcze znacznie większy wpływ na ludzkość oraz jej przyszłość.

W powszechnym świecie ekonomii międzynarodowej, gdzie pieniądze nie mają nacji i kapitał światowy ma okazję w panice wycofać wszelkie swoje inwestycje z danego państwa, bankructwo kraju jest czymś, co widać jak na dłoni. Nim nie nastała epoka giełd i współczynników indeksów lokalnych, dopóki nie zaczęto wyceniać wartość obowiązków emitowanych do woli przez zadłużające się państwa, można było ukrywać własne rosnące problemy finansowe. Dzisiaj kraje, jakie się zadłużają ponad miarę są natychmiast wyciągane z szarej strefy i stawiane pod ścianą. Media oraz politycy zaczynają wywierać presję na kraj, by ten zaczął bezzwłoczne naprawy.

Rozumieją albowiem, że nie wolno pozwolić na bankructwo jakiegokolwiek kraju, nawet odległego sąsiada. Gospodarki światowe są dzisiaj połączone niczym różaniec i zapaść jednego elementu układanki momentalnie położy się cieniem na pozostałych gospodarkach. Pojęcie tej zależności sprawia, że politycy nadzwyczaj ochoczo wyciągają ręce do miewającego kłopoty finansowe kraju, oferując horrendalne pożyczki z wspólnej kasy.